În 2019, a absolvit Facultatea de Medicină Dentară a Universității Erciyes. După absolvire, Musa Kasar a intrat în sectorul privat, fiind un medic stomatolog care prioritizează satisfacția pacientului și valorizează principiile etice de lucru. El continuă să se dezvolte profesional, crezând că un tratament de succes poate fi realizat printr-o planificare corectă, o comunicare puternică și adaptarea la tehnologiile actuale. În prezent, lucrează ca medic stomatolog în cadrul Dentasay.
