Dişlerde oluşabilecek pek çok nedene bağlı olan problemler zamanında müdahale edilmediğinde diş kayıplarına neden olabilir. Diş kayıplarını gidermede en çok kullanılan diş hekimliği uygulamalarından biri de hem estetik hem de fonksiyonel olan diş kaplamalarıdır. 

Güncel teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak hastalarına kişiye özel en ekonomik çözümleri sunan Dentasay olarak diş kaplamaları alanında da pek çok tedavi seçeneğini sizlere sunuyoruz. 

Diş kaplaması nedir?

Dişlerde çürük, kırık gibi nedenlerle oluşan diş kayıplarında en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan diş kaplamaları hem estetik hem de fonksiyonel amaçlı yapılabilmektedir. Estetik amaçlı yapılan diş kaplamalarında diş çürükleri, dişeti çekilmeleri ve ağız içindeki boşlukların giderilmesi gibi işlemler yapılırken; fonksiyonel amaçlı diş kaplamalarında ise diş eksiklikleri ve dişlerdeki madde kaybı problemleri giderilir. 

Diş kaplamasının türleri nelerdir? 

Hastaların ihtiyaç ve isteklerine göre en çok kullanılan ve tercih edilen diş kaplama türleri; 

Metal Destekli Porselen Kaplamalar

Metal altyapıya sahip olan ve dış kısmında porselen kullanılan bu kaplama türü, diş kaplamaları arasında en uygun maliyetli olan ve daha sık tercih edilen kaplama türüdür. 

Porselen Lamineler (Lamine Veneer)

Doğal diş dokusuna en çok benzeyen ve işlem sırasında diş dokusunda en az madde kaybının yaşandığı, doğal görünümlü porselen yapıya sahip diş kaplama türüdür. Metal destekli porselen kaplamalara göre maliyeti biraz daha yüksektir. 

Zirkonyum Kaplamalar

Zirkonyum kaplama, özel olarak tasarlanmış zirkonyum porselen tabakaların dişlerin yüzeylerine yapıştırılmasıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Zirkonyum, doğal diş dokusuyla mükemmel bir uyum sağlayan ve estetik açıdan son derece başarılı sonuçlar veren bir malzemedir. Zirkonyum kaplamalar, metal kaplamalardan farklı olarak metal içermez. Işığı geçiren bir yapıya sahip oldukları için çok daha doğal görünürler. Metal kaplamalar ise daha mat beyaz bir görünüm olur.  Diş etiyle biyolojik olarak uyumlu malzemeden yapılırlar. Bu nedenle metal kaplamalarda olduğu gibi alerji, dişeti renginde değişim, ağız kokusu, metal tadı hissetme gibi uyum problemleri görülmez. Bu özellikleri nedeniyle metal destekli porselenlere göre daha yüksek maliyetlidir. 

Diş kaplamaları nasıl yapılır? 

Hastanın ihtiyacına ve bütçesine göre belirlenen kaplama seçeneği öncesinde gerekli hazırlıklar yapılarak kaplamaya ağız içerisinde yer açılır. İşlem kaplamanın çeşidi ve uygulama yapılacak diş sayısına göre bir günde ya da bir haftada tamamlanabilir. Lokal anestezi altında yapılan işlemler genellikle ağrısızdır. 

Diş kaplamasının ömrü ne kadardır?

Kullanılan kaplama çeşidine göre farklılıklar gösterse de diş kaplamasının dayanıklılığını belirleyen temel unsur kişinin ağız ve diş sağlığına gösterdiği özendir. Dişlerini düzenli olarak fırçalayan, diş ipi, gargara gibi yardımcı elemanları kullanan, sigara, asitli ve şekerli yiyecek içeceklerden uzak duranlar ve diş bakımlarını ihmal etmeyen kişilerde diş kaplamalarının kullanım süresi yaklaşık 10-15 yıldır. 

Diş kaplamanın avantajları nelerdir?

  • Doğal diş görünümü sağlar
  • Kırılma ve yıpranma ihtimali yüksek olan dişleri korur.
  • Dişlerin estetik ve fonksiyonel işlevlerini geri kazanmalarını sağlar. 

Diş kaplama işlemi için neden Dentasay’ı tercih etmeliyim? 

Alanında uzman kadromuzla size özel çözümleri uygun maliyetlerle sunduğumuz için Dentasay olarak sizin için doğru bir seçeneğiz.

Diş kaplama işleminin fiyatı nedir?

Diş kaplama uygulamasında fiyatı belirleyenler; kullanılacak malzemenin türü, ağız içerisinde uygulama yapılacak bölge ve kaplama yapılacak diş sayısıdır. Size özel en uygun maliyetli diş kaplama tedavilerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.