Diş Beyazlatma nedir?

Diş beyazlatma işlemi, son yıllarda sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olma arzusuyla birlikte oldukça popüler hale gelmiştir. Çay, kahve, sigara gibi nedenlerle dişlerde zamanla oluşan renk değişikliklerini ortadan kaldırmak amacıyla diş hekimleri tarafından uygulanan estetik bir tedavidir.

Dişler neden renk değiştirir?

Dişlerin beyazlığını kaybetmesine çeşitli faktörler neden olabilir. Anne karnında veya bebeklik döneminde kullanılan antibiyotikler, süt dişlerinin kalıcı dişlere geçiş sürecinde oluşan yapısal bozukluklar, çay, kahve, sigara gibi renklenmeye neden olabilecek gıdaların aşırı tüketimi ve fazla flor tüketimi gibi etkenler, dişlerin renginde değişikliklere yol açabilir. Dişler hem içten hem de dıştan renk değişiklikleri yaşayabilir. İç renklenme, diş minesinin içerisine işlemiş ve diş fırçalama ile giderilemeyen lekelerdir. Diş beyazlatma işlemi, bu tür renklenmelerde de başarılı sonuçlar sağlayabilir. Dış renklenme ise çay, kahve, sigara gibi dişi boyayabilecek maddelerin sık tüketimi sonucunda oluşur. Diş beyazlatma yöntemleriyle bu tür lekelerden de kurtulmak mümkündür. Bu süreçte önemli olan, uygulanacak tedavinin hekim kontrolünde belirlenmesidir.

Diş Beyazlatma nasıl yapılır? 

Diş hekiminiz, diş minenizin altında lekelenme şeklinde başlayan renk değişimini ortadan kaldırmak ve dişleri istenen beyazlık seviyesine ulaştırmak için diş minesine kolayca nüfuz eden hidrojen peroksit içerikli beyazlatma jelini uygular. Beyazlatma jelinin çok daha etkili olması için güvenli UV ışınları uygulanır ve diş minesinin altında bulunan lekeler yok olmaya başlar. 

Kimler diş beyazlatma yaptırabilir?

Dişlerinin renginden memnun olmayan ve çok daha beyaz dişler isteyen herkes bu işlemi yaptırabilir. 

Kimler diş beyazlatma yaptıramaz?

  • 15 yaşından küçük kişiler 
  • İleri seviyede diş aşınması problemi yaşayanlar 
  • Hamilelik döneminde olan kadınlar
  • İleri düzeyde diş eti problemleri ve diş eti çekilmesi yaşayanlar 
  • Sağlıklı bir diş minesine sahip olmayanlar
  • Diş çürüğü gibi ciddi ağız ve diş problemi olup bunun için gerekli tedaviyi yaptırmayanların diş beyazlatma tedavisi yaptırmaması gerekir. 

Diş Beyazlatma İşlemi ne kadar sürer?

1-2 saat arasında süren diş beyazlatma işleminin sonuçları hem yüz güldürücü hem de uzun ömürlüdür. 

Diş Beyazlatma işlemi neden gereklidir?

Günlük iletişimde sağlıklı bir ağız ve beyaz dişler, özgüveninizi artırabilir. Koyu renkli ve bakımsız dişler, kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyebilir. Evde kullanılan doğal diş beyazlatma yöntemleri, karbonatla diş beyazlatma veya beyazlatıcı diş macunu gibi seçenekler belirli bir düzeyde beyazlama sağlayabilir, ancak profesyonel diş beyazlatma işlemi olan bleaching ile daha sağlıklı ve beyaz bir gülüşe kavuşmanız mümkündür.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Evde tipi diş beyazlatma (Home Bleaching)

Diş hekiminiz, önce sizi muayene ederek ihtiyacınız olan ve size özel olarak hazırlanan plaklarla beyazlatma jeli yerleştirerek evde kullanabileceğiniz bir beyazlatma işlemi yapar. Bu işlemin 10-14 gün boyunca düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Bu yöntemle istenen beyazlığa ulaşmak genellikle bir hafta kadar sürebilir.

Ofis tipi diş beyazlatma

Diş hekiminiz muayenehane ortamında beyazlatıcı jeli ve ışığı birleştiren PowerBleaching yöntemini kullanarak kısa sürede diş renginizi 3-4 ton açabilir. Bu yöntem, hızlı, güvenilir ve etkili bir beyazlatma işlemidir. Hastanın ihtiyacına göre bazen tek dişte meydana gelen renk değişimlerine özel tek dişe de ofis tipi diş beyazlatma uygulaması yapılabilir. 

Ev tipi diş beyazlatma güvenli midir?

Kesinlikle güvenli değildir. Çünkü uzman bir hekim kontrolünde yapılmayan diş beyazlatma uygulamaları dişlerinize geri dönüşü olmayan hasarlar vererek mevcut diş sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle lütfen diş hekiminizin önermediği, onun kontrolünde olmayan diş beyazlatma yöntemlerinden uzak durun. 

Diş beyazlatma işlemi dişlere zarar verir mi?

Diş beyazlatma işlemi sırasında kullanılan solüsyonlar genellikle zararsızdır. Ancak önemli olan, diş beyazlatma işlemi için kullanılacak ilaçların diş yapınıza uygun şekilde hekim tarafından belirlenmesidir. Diş renginizin açılma oranı, kullanılan ilaçlar ve dişinizin yapısına bağlı olarak değişebilir.

Diş beyazlatmanın yan etkileri nelerdir?

Diş beyazlatma işlemi sırasında kullanılan beyazlatma jelleri, kişiye bağlı olarak hafif veya daha yoğun hassasiyet oluşturabilir. Özellikle sıcak ve soğuk içeceklere karşı hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu hassasiyet genellikle 24-48 saat içinde kaybolur. Diş hekiminiz, hassasiyeti azaltmak ve süreci daha rahat atlatmanızı sağlamak için florür uygulaması yapabilir veya size hassasiyet giderici diş macunu önerebilir.

Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

Diş beyazlatmanın etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 6 ila 24 ay arasında kalıcı olabilir. Ancak dişlerinizi beyaz tutmak için önemli olan düzenli diş hijyenine ve diş hekiminizin önerilerine uymaktır. Diş beyazlatma işleminden sonra yaklaşık 2 hafta boyunca çay, kahve, sigara gibi dişleri renklendirebilecek maddelerden uzak durmanız da önemlidir.

Diş beyazlatma işlemi sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Ağız ve diş bakımı için gerekli olan fırça, diş ipi ve gargara gibi ürünleri düzenli ve doğru bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Diş beyazlatma işlemi sonrası beyazlayan dişlerinizi daha uzun süre bu şekilde korumak istiyorsanız kahve, çay gibi boyayıcı özellikleri olan besinlerden uzak durun. 

Herkes diş beyazlatma işlemi yaptırabilir mi?

Diş ve diş eti hastalığınız olmadığı sürece genellikle diş beyazlatma işlemi yaptırabilirsiniz. Ancak, diş hekiminizin muayenesinden geçmeniz ve durumunuzu değerlendirmesi gerekmektedir. Dişlerinizde çürük veya diş eti problemleri varsa, öncelikle bu sorunları çözmeniz önemlidir. Diş beyazlatma işlemi, hamileler, emziren anneler ve henüz gelişimi tamamlanmamış çocuklar için önerilmez.

Diş beyazlatma işlemi için neden Dentasay’ı tercih etmeliyim? 

Alanında uzman kadromuzla size özel çözümleri uygun maliyetlerle sunduğumuz için Dentasay olarak sizin için doğru bir seçeneğiz.

Diş beyazlatma işleminin fiyatı nedir?

Diş beyazlatma uygulaması kişiye özel bir işlem olduğu için fiyatlar farklılık gösterebilir. Size özel en uygun maliyetli diş beyazlatma uygulamalarımız hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.