Endodonti (kanal tedavisi), dişlerinizi çürük ya da benzeri nedenlerle kaybetmenizi engellemek için yapılan tedavi seçeneklerinden biridir. Dişlerin içindeki dişin korunup beslenmesini sağlayan damar sinir paketi olan pulpa dokusunun hastalıklarının tedavisini yapar.

Endodonti (Kanal tedavisi) nedir?

Dişlerin üst bölümünün en dış tabakası mine dokusundan, onun altı ise sarı dentin dokusundan oluşur. Diş içerisinde sinir dokusu olarak da bilinen damar, sinir, bağ dokularından oluşan ve dişe canlılığını veren pulpa dokusu bulunur. Pulpa kökün içindeki kanallar vasıtasıyla kök ucuna kadar uzanır ve kök ucundan vücudun ana damar-sinir sistemine bağlanır. İşte pulpanın, diş kökünden uzaklaştırılarak, kök kanallarının temizlenip genişletilmesi ve dolgu malzemesiyle bu alanların doldurulması işlemine kanal tedavisi adı verilir.

Dişime kanal tedavisi (Endodonti) yaptırmak zorunda mıyım?

Eğer dişinizin pulpa dokusunda iltihaplanma ya da enfeksiyon söz konusuysa, dişinize kanal tedavisi uygulanması gerekir.

Hangi durumlarda kanal tedavisi (Endodonti) yaptırmak gerekir?

 • Dişinizdeki çürük derinleştiyse
 • Darbe, düşme, çarpma gibi nedenlerle dişiniz zarar gördüyse
 • Dişinizde kırık veya çatlak varsa
 • Geçmişte yaptırdığınız dolguda problem varsa
 • Sıcak ve soğuk hassasiyetiniz giderek artıyorsa 
 • Diş iltihabınıza bağlı olarak apse ya da şişlik varsa 
 • Tedavi edilmediği için ilerlemiş bir diş eti probleminiz varsa dişlerinize kanal tedavisi yaptırmanız gerekebilir.

Dişime kanal tedavisi (Endodonti) yaptırmam gerektiğini nasıl anlarım?

 • Şekerli, sıcak ya da soğuk gıdalar tükettiğinizde dişlerinizde hassasiyet ve ağırı oluşuyorsa,
 • Herhangi bir belirti olmadan özellikle gece başlayan diş ağrınız varsa,
 • Yemek yerken dişinizde sızlama şeklinde ağrı hissediyorsanız,
 • Dişinizde renk değişimi başladıysa dişinize en kısa sürede müdahale edilmesi gerekir.  Çünkü bu aşamaya geldikten sonra dişiniz kendi kendine iyileşemez. Mutlaka diş hekiminizin müdahale etmesi gerekir.

Kanal tedavisi (Endodonti) nasıl yapılır? Ağrılı bir işlem midir?

Kanal tedavisi, dişin lokal anestezi altında tamamen uyuşturularak yapıldığı bir tedavi olduğu için herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Dişiniz uyuşturulduktan sonra diş üzerindeki tüm çürük doku temizlenerek pulpa (damar-sinir dokusu) kök uçlarına kadar temizlenir. Kök kanalları temizlenerek genişletildikten sonra dolgu malzemesiyle doldurulur. En son dişin üst yapısı ışınlı dolgu, onlay (porselen dolgu) ya da porselen kaplamalar ile restore edilir.

Kanal tedavisi (Endodonti) ne kadar sürer?

Kanal tedavisi genellikle 1 gün içerisinde yaklaşık 1 saatte tamamlanan bir işlemdir. Dişinizde herhangi bir apse varsa uygulanacak medikal tedavinin ardından birkaç seansta tamamlanması gerekebilir.

Kanal tedavisi (Endodonti) sonrasında ağrı olur mu?

Kanal tedavisinin ardından yaklaşık 1 hafta hassasiyet yaşamanız normaldir. Bu dönemde hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Kanal tedavisi (Endodonti) sırasında nelere dikkat etmeliyim? 

Kanal tedavisi işlemi sırasında uygulanan lokal anestezinin etkisi geçmeden bir şey yiyip içmeyin. Anestezi bölgesi hissiz olduğu için yanlış ısırma (yanağınızı ya da dilinizi) ya da çok sıcak/çok soğuk sıvı tüketimi nedeniyle o bölgeye zarar verebilirsiniz. Kanal tedavisi birkaç seansta tamamlanacaksa geçici dolgu yapılır. Bu süreçte sakız çiğnemekten, sert yiyecekleri tüketmekten kaçının. Geçici dolgunuz düşerek kanal tedavisi yapılan dişinizde enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. 

Kanal tedavisi (Endodonti)sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Kanal tedavisinin ardından doğru ağız ve diş bakımı yaparak çok uzun yıllar sorunsuzca devam edebilirsiniz. Bunun için; 

 • Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın ve mutlaka diş ipi kullanın.
 • Diş hekiminizin önereceği ağız gargarasını kullanın. 
 • Düzenli diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyin. 
 • Sert ve kabuklu kuruyemişleri tüketmekten kaçının.  

Kanal tedavisi için neden Dentasay’ı tercih etmeliyim? 

Alanında uzman kadromuzla size özel çözümleri uygun maliyetlerle sunduğumuz için Dentasay olarak sizin için doğru bir seçeneğiz.

Kanal tedavisinin fiyatları nasıl?

Kanal tedavisi kişiye özel yapılacak bir tedavi olduğu için fiyatlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir.  Size özel en uygun maliyetli kanal tedavisi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.