Diş implantı nedir? 

Diş implantları saf titanyumdan üretilen ve vida benzeri özel bir yapıyla diş köklerinize yerleştirilen diş hekimliği uygulamaları arasında en çok bilinen ve kullanılan yöntemlerden biridir. Diş implantları, hasarlı ve eksik diş görünümünü ortadan kaldırarak gerçekçi bir diş görünümünü sunan, uzun ömürlü yapılardır. Oldukça küçük ve işlevsel olan bu yapılar, diş etinin altındaki kemiğe normal bir diş kökü işlevi görecek şekilde yerleştirilir. 

Türkiye’de İmplant

Dünyada sağlık turizminde fark yaratan pek çok uygulamaya imza atan Türkiye, sağlık ihtiyaçlarına hızlı ve ekonomik çözümler üretme konusunda da en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle diş hekimliği ve estetik uygulamalar konusunda uzman profesyonelleriyle, dünyadaki pek çok ülkeye göre çok daha ekonomik şartlarla verdiği sağlık hizmetleri dolayısıyla sağlık turizmi konusunda ciddi bir yere ve öneme sahiptir. 

Dentasay Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, diş implantları ve estetik diş uygulamaları başta olmak üzere; ağız ve diş sağlığı alanında hasta memnuniyeti konusunda yaptığı çalışmalarla öne çıkan kurumlardan biri olmaya ve beklenenin çok üzerinde hizmet vermeye devam etmektedir. 

Neden diş implantı yaptırmalıyım?

 • İyi uymayan takma dişleriniz varsa
 • Hasarlı veya eksik diş problemi yaşıyorsanız
 • Takma dişleriniz veya köprünüz yeni bir diş tedavisine izin vermeyecek düzeydeyse
 • Köprü veya takma diş kullanmak istemiyorsanız sizin için iyi bir seçenektir. 

Diş implantları doğal görünümünün yanı sıra kişiye özel ve uzun ömürlü olma özellikleri de tercih nedeni olmasını sağlar. 

Diş implantı bana uygun mu? 

 • Bir veya daha fazla eksik dişiniz varsa
 • Çene kemiğiniz ve ağız dokularınız sağlıklıysa
 • İmplantları sabitlemek için yeterli kemiğe greftine sahipseniz
 • Kemik iyileşmesini etkileyecek herhangi bir sağlık probleminiz yoksa
 • Takma diş takmak istemiyor ya da takma diş kullanamıyorsanız
 • Takma dişler yüzünden konuşma problemleri yaşıyorsanız diş implantı uygulamaları sizin için iyi bir seçenektir.

Diş İmplantı Türleri Nelerdir? 

Eksik dişlere doğal bir görünüme yeniden sahip olmanın en etkin yollarından biri olan diş implantının kişiye özel çözümleri çeşitli türlerde implant uygulamasını içerir. Bunlar; 

 • Tek diş implantları 
 • Acil implantlar (1 Günde İmplant)
 • 4 implantlı protezler (All On Four)
 • Çoklu diş implantları 
 • All On Six
 • Box Teknik

Dental İmplant Prosedürü

Diş implantları her hasta aynı şekilde ihtiyaç duymasa bile genellikle 4 adımdan oluşur. Bunlar; 

 1. Adım: Genel Tedavi

Hangi diş implantı uygulamasının size uygun olacağını belirlemek ve yine size özel tedavi planınızı oluşturmak için klinik bir değerlendirmeye ihtiyacınız vardır. Değerlendirme sırasında diş hekiminiz ağzınızın röntgenini çekecek ve mevcut dişlerinizin bir modelini oluşturacaktır. 

 1. Adım: Kemik Grefti (Her zaman gerekli olmayabilir)

Çene kemiğinizin durumu nasıl ilerleyeceğinizi belirler. Çene kemiğiniz yeterince güçlü değil veya çok yumuşaksa, diş implantı ameliyatı olmadan önce kemik greftine ihtiyacınız olabilir. Seçenekler arasında vücudunuzun başka bir yerinden alınan doğal bir kemik grefti veya yeni kemik büyümesi için destek yapıları sağlayabilen kemik grefti yer alabilir. Nakledilen kemiğin diş implantını destekleyecek kadar yeni kemik oluşturması birkaç ay sürebilir. Bazı durumlarda, yalnızca implant ameliyatıyla aynı anda yapılabilecek küçük kemik greftine ihtiyacınız olabilir. 

 1. Dental İmplant Cerrahisi

Diş implantı işlemi Dentasay Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde gerçekleştirilir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan basit bir işlemdir dolayısıyla acısızdır. Ancak kendinizi gergin hissediyorsanız diş hekiminiz işlem sırasındaki konforunuzu artırmak ve zihninizi rahatlatmak için sedasyon önerebilir. Ağzınız uyuştuğunda diş hekiminiz diş etinizi keserek diş implantını yerleştirmek için çene kemiğinize küçük bir delik açacaktır. Diş implantının metal yapısı diş kökü görevi göreceği için kemiğinizin derinlerine bağlayarak diş etinizi dikişlerle kapatır. Ancak herkesin buna ihtiyacı yoktur. Genellikle kemiğiniz ve diş etlerinizin, Abutment  (implantın üst kısmına takılan ve takma dişi destekleyen küçük bir direk) takılmadan önce iyileşmek için biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Bu süreçte çene kemiği büyüyerek diş implantının yüzeyi ile birleşir. Birkaç ay sürebilecek bu süreç, tıpkı köklerin doğal dişlerinize yaptığı gibi, yeni yapay dişinize de sağlam bir temel sağlamaya yardımcı olur.

 1. Abutmentin Yerleştirilmesi

Çene kemiğinizde yeterli iyileşme tamamlandıktan sonra diş hekiminiz yine titanyumdan yapılmış olan abumentin yerleştirmesini yapar. Abutment yapay dişinizin köküne bağlanır ancak kapatılmaz, iyileşme sürecinde diş eti abutmentin etrafını kaplar. Yapay dişin takılabilmesi için diş etlerinizin yaklaşık iki hafta iyileşmesi gerekir. 

 1. Kuronun Yerleştirilmesi 

Diş implantınızın son aşaması olan kuronun yerleştirilmesinden önce iyileşme sürecinde kullanabileceğiniz geçici bir kuronunuz olacaktır. Yeni dişinizde kullanılacak ağız yapınıza ve bütçenize en uygun malzemeden yapılmış kuronu diş hekiminizle birlikte belirleyebilirsiniz. 

Diş etleriniz iyileştiğinde ağzınızdan ve kalan dişlerinizden ölçü alınır. Bu ölçüler, gerçekçi görünümlü yapay dişiniz olan kuronu yapmak için kullanılır. Daha sonra diş implantı, dayanağına bağlanan metal bir çerçeveye monte edilerek yerine güvenli bir şekilde oturur. 

Diş İmplantlarının Avantajları Nelerdir? 

Size özel mükemmel bir gülümsemenin en büyük yardımcısı olan diş implantları pek çok avantajı bir arada içerir. Bunlar; 

 • Geliştirilmiş görünüm; Diş implantları kendi dişleriniz gibi görünür ve hissedilir. Kemikle kaynaşacak şekilde tasarlandıkları için kalıcı olurlar. İmplantlardaki titanyum çene kemiğinizle kaynadığı için sabit köprü veya protezler gibi kaymaz, ses çıkarmaz veya kemiğe zarar vermez. Malzemeler, kendi dişleriniz gibi çürümez.
 1. Çok daha sağlıklı bir ağız; Diş implantları, diş destekli köprülerde olduğu gibi diğer dişlerin küçültülmesini gerektirmez. Yakındaki dişler implantı destekleyecek şekilde değiştirilmediğinden, kendi dişlerinizin çoğu sağlam kalır, diş kaybının olduğu alanlarda dişleriniz yer değiştirmez ve uzun vadeli ağız sağlığı iyileşir. Bireysel implantlar ayrıca dişlerin arasına daha kolay erişim sağlayarak ağız hijyenini artırır.
 2. Daha sağlıklı bir çene; Çene kemiğine uygulanan protezler olduğu için çene kemiği etrafındaki kan dolaşımını sağlıklı hale getirerek sadece kendi alanını değil; o bölgedeki tüm çene dokusunu güçlendirir, böylece kemik kaybını önler.
 3. Geliştirilmiş konuşma; Uygun olmayan protezlerde dişler ağzın içinde kayabilir ve bu da mırıldanmanıza ya da kelimelerinizi doğru kullanamadan konuşmanıza neden olabilir. Diş implantları, dişlerin kayması endişesi olmadan konuşmanızı sağlar.
 4. Geliştirilmiş konfor; İmplantlar sizin bir parçanız haline geldikleri için, hareketli protezlerin rahatsızlıklarını ortadan kaldırırlar.
 5. Daha kolay yeme; Hareketli protezler çiğnemeyi zorlaştırabilir. Diş implantları kendi dişleriniz gibi işleve sahip olduğu için en sevdiğiniz yiyecekleri güvenle ve acı çekmeden yemenizi sağlar.
 6. Özgüven tazeleme; Diş implantları gülümsemenizi geri vererek kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.
 7. Dayanıklılık; İmplantlar oldukça dayanıklıdır ve iyi bir bakımla birçok implant ömür boyu dayanır.
 8. Kolaylık; Hareketli protezler kullanım kolaylığı sağlama konusunda ne yazık ki kullanıcı isteklerini tam karşılamaz. Diş implantları işte burada devreye girerek müthiş bir rahatlık sağlar.  Diş implantları, takma dişlerin çıkarıldıktan sonraki oluşan dişsiz görüntünün ortadan kaldırılmasının yanı sıra, takma dişleri yerinde tutmak için gerekli olan ve düzenli kullanılması gereken yapıştırıcılara olan ihtiyacı da ortadan kaldırır.

Diş implantları gerçek diş gibi durur mu? 

Diş implantları yapay dişler olsa da görünümleri tamamen doğal diş şeklindedir. Gerçek dişiniz gibi üç katmanlı bir yapıya sahip olan diş implantları oldukça dayanıklı, kolay yerleştirilebilen ve uzun ömürlüdürler. 

Diş İmplantı tedavisi nasıl yapılır?

Diş implantları için planlama süreci, ağız, çene ve yüz hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimi kontrolünde yapılır. Çünkü implantlar kök, abument ve kaplama olarak üç farklı yapı içerir. Diş implantı uygulaması dişinizin yapay kökünün oluşturulmasıyla başlar. Genellikle lokal anestezi altında yapılan basit bir işlemdir dolayısıyla acısızdır. Ancak kendinizi gergin hissediyorsanız diş hekiminiz işlem sırasındaki konforunuzu artırmak ve zihninizi rahatlatmak için sedasyon önerebilir. Ağzınız uyuştuğunda diş hekiminiz diş etinizi keserek diş implantını yerleştirmek için çene kemiğinize küçük bir delik açar. Diş implantının metal yapısı diş kökü görevi göreceği için kemiğinizin derinlerine bağlayarak diş etinizi dikişlerle kapatır.Ancak herkesin buna ihtiyacı yoktur. Genellikle kemiğiniz ve diş etlerinizin, Abutment (implantın üst kısmına takılan ve takma dişi destekleyen küçük bir direk) takılmadan önce iyileşmek için 2-3 aylık bir zamana ihtiyacı olacaktır. Yani implant iyileşene kadar görünür bir boşluğunuz olabilir veya siz hazır olana kadar size geçici dişler yerleştirebiliriz. Bu protezi temizlik amacıyla ve uyurken çıkarabilirsiniz. Bu süreçte çene kemiği büyüyerek diş implantının yüzeyi ile birleşir. Birkaç ay sürebilecek bu süreç, tıpkı köklerin doğal dişlerinize yaptığı gibi, yeni yapay dişinize de sağlam bir temel sağlamaya yardımcı olur. İmplantı yerleştirdikten sonra implantın çene kemiğinize tam olarak yapışması için 3-6 ay kadar beklemeniz normaldir. Diş etleriniz iyileştiğinde ağzınızdan ve kalan dişlerinizden ölçü alınır. Bu ölçüler, gerçekçi görünümlü yapay dişinizi yapmak için kullanılır. Çene kemiğiniz yeni dişin kullanımını destekleyecek güce sahip olana kadar kaplama yerleştirilemez. Daha sonra implant, dayanağına bağlanan metal bir çerçeveye monte edilerek yerine güvenli bir şekilde oturur. 

Diş implantı sonrası bakım nasıl olmalı?

Tedavi sırasında ve sonrasında, implantlarınıza bakmanıza yardımcı olmak için ihtiyacınız olan tüm bakım sonrası tavsiyeleri size veriyor olacağız. Bakım sonrası talimatları dikkatlice uygulamanız çok önemlidir.  Diş hekiminiz takip randevuları için sizi ne kadar sıklıkta görmesi gerektiğini belirtecektir. Böylece implantınızı sağlıklı ve güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu süreçte:

 • Tükürmeyin. Gerektiğinde ağzınızı silmek için bir mendil kullanın veya tükürüğünüzü yutun. 
 • Sigara içmeyin. 
 • Parmaklarınızı ve dilinizi cerrahi alandan uzak tutun. 

Tükürmek, sigara içmek ve cerrahi bölgeyi dürtmek, oluşan kan pıhtısını yerinden çıkarabilir ve bölgeden kanamaya neden olabilir. Ayrıca sigara içmek enfeksiyon olasılığını artırabilir.

Diş İmplantı Fiyatları

Diş implantları kişiye özel bir uygulama olduğu için fiyatları da kullanılan malzeme ve kliniğe göre farklılık gösterebilir. Size en uygun ve ekonomik olan diş implantı fiyatlarımızı öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Neden Dentasay

Ağız ve diş sağlığının her alanında hastalarımıza beklentilerinin ötesinde hizmet vermeyi misyon edinen Dentasay olarak, hastalarımıza birinci sınıf kalitedeki hizmetleri en ekonomik maliyetlerle sunarak %100’e ulaşan bir hasta memnuniyetine sahip olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ayrıca sektörümüze yönelik yaptığımız teknolojik yatırımlarla da sektörümüzün geleceğini yönlendirerek paydaşlarımıza yeni bir perspektif kazandırmaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

Türkiye’de sağlık turizminin önemli bir bölümünü oluşturan ağız ve diş sağlığı alanındaki tüm estetik uygulamaların yanı sıra kişiye özel tedavi seçeneklerini günü birlik tedavilerle sunarak günlük hayatın yoğunluğunda zamanı sizin için yönetilebilir hale getiriyoruz. 

Sadece Türkiye’de değil; sağlık turizmi kapsamında dünyanın her yerine yönelik sağlıklı, estetik, inci gibi gülümsemelere imza atmaya devam eden Dentasay, hizmetleriyle her geçen gün teknolojik gelişimin ve sağlıklı gülüşün ekonomik adresi olmaya devam edecektir.